• Kiedy specjalista hr jako samodzielny pracownik w ramach tej samej organizacji a kiedy jako outsourcing hr
  • Obowiązki pracownika hr w małej firmie
  • Specjalistyczne stanowiska hr w dużych organizacjach: specjalista ds employee brandingu,specjalista ds prawa pracy, specjalista ds komunikacji, specjalista ds BHP, specjalista ds analiz, specjalista ds controllingu, hr biznes partner.

Weźmy pod lupę przedsiębiorstwo prywatne zarządzane przez polskiego biznesmena , wielka korporacja notowana na na międzynarodowych giełdach albo jednostka publiczna typu szkoła czy urząd miejski. A może być nawet Sejm RP który właśnie poszukuje

KANCELARIA SEJMU
BIURO PRAWNE I SPRAW PRACOWNICZYCH
zatrudni

SPECJALISTĘ DS. WYNAGRODZEŃ

w Biurze Finansowym

Specjalista ds hr i jego rola w organizacji

Każda z tych organizacji potrzebuje trzech rzeczy miejsca, pieniędzy i ludzi. A ponieważ ten blog jest o ludziach a za ludzi odpowiadają HR w firmie więc o tym będzie ten wpis. Czyli o tym co robią panie w hr poza tym że piją kawę i plotkują. Co robią? To zależy, jak zawsze zresztą od wielkości i stopnia rozwoju firmy.

Na początku gdy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą kwestię HR regulujemy sobie sami. Potem jeśli biznes się rozwija zatrudniamy kolejnych pracowników. Najpierw jest outsourcing w postaci zewnętrznego biura kadr i płac i podatków. Potem biznes dalej rośnie i zatrudniamy kolejne dziesiątki pracowników i wtedy warto pomyśleć o swoim dziale hr. No może na początek specjaliście hr.

Specjalista ds hr twardy małej firmie

Pierwsze co to musimy zatrudnić specjalistę ds hr w twardym hr którego zadaniem będzie pracować w ramach ustalonego prawa pracy, prawa podatkowego oraz prawa ubezpieczeń społecznych czyli rozliczanie czasu pracy określanie wielkości wynagrodzenia brutto-netto oraz odprowadzanie składek i zaliczek oraz rozliczanie urlopów jeśli pracownicy pracują w oparciu o umowę o prace.

Specjalista ds rekrutacji

Kolejnym specjalistą ds hr o którym warto pomyśleć zwłaszcza gdy przy dużej rotacji pracowników pojawia się konieczność zatrudniania specjalisty hr z „doświadczeniem sprzedażowym” który będzie się zajmował rekrutacją pracowników do biznesu.

Specjalista ds hr miękki

Teraz przechodzimy do bardziej specjalizowanych stanowisk które jako samodzielne stanowiska mają już sens w dużych organizacjach.

Jeśli z jakiegoś powodu biznes nie ma dobrej prasy lub jest jego brand jest nowy na danym lokalnym rynku pracy lub potrzebujemy pracowników o deficytowych umiejętnościach warto pomyśleć o pracowniku ds hr który jest dobry w marketingowych rzeczach i który będzie się zajmował się kreowaniem marki pracodawcy wśród potencjalnych pracowników czyli branding employer.

Kolejnym osobą którą warto zatrudnić w dzial hr jest specjaliste ds hr z tytułem magistra prawa i zna prawo pracy oraz jego wykładnie.

Kolejnym członek hr team to specjalista hr z żyłka dziennikarstwa, zadaniem takiej osoby będzie opracowanie i przekazywanie w sposób zrozumiały komunikatów wymaganych lokalnym prawem lub wynikającym z decyzji zarządu organizacji.

I kolejny specjalista ds hr to osoba związana z BHP i wszystkim co się z tym wiąże. To

Kolejny specjalista hr to analityk hr zadaniem którego będzie opracowywanie raportów na potrzeby zarządu firmy lub kontroli parametrów hr.

Kolejną osobą w zespole hr powinien być controlling partner który pojawia się już w dużych organizacjach posiadających dużą liczbę oddziałów rozrzuconych po całym świecie zadaniem którego jest kontrolowanie czy procesy hr a zwłaszcza wydatki powiązane z tymi procesami hr są zgodne z lokalnym prawodawstwem oraz polityką firmy.

No i gdzieś mam nadzieje nie na końcu jest jeszcze hr business partner którego idea pojawiła sie w w literaturze latach 80 dwudziestego wieku. A która to idea została wdrożona do biznesu na dobre w XXI wieku. Ten specjalista hr operuje na granicy działu hr i biznesu. Zadaniem hr business partner jest dbanie o to by reguły prawa pracy w organizacji były przestrzegane